Meyva hür oldu


Her nefesle O’na doğru yaklaşana,
Seven, sevilen ve sevdirenin aşkıyla

Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O’na tevbe ile yönelin. Şüphesiz ki, benim Rabbim çok merhametlidir, çok sevendir. [Hûd:90]

Her nefesle biraz daha uzaklaştığımız şu dünya zindanında dolarken kâse-i ömrümüz, artan günahlar ve azalan bir ömürle sabahladık… ve “Her vakit bir tecelliyi mahsusadır.” iktizasına göre hareket edip geldik dost meclisine, eriştik divân-ı aşka.

Ey a erenler! Bu nefes alıp vermek de bizim hayatımızı azar azar cihan mahbesinden, dünya zindanından çalar. Canlar dünyada attığı her adımla gideceği yere yaklaşır, her nefes aldıkça da dünyadan gitmesi yakınlaşır. Ruh sahibi her canlı, her nefesinde ölüme bir adım daha yaklaşır. Diğer cihetten ruhların aslı, alem-i ervahtır. Oradan ayrılıp dünyaya gelmişler ve aslında  uzak düşmüşlerdir.

“Her kim aslından uzak düşse arar, asl’a dönmek için uygun bir gün arar “

İşte o aslın cazibesi tesiriyle ve nefes alıp vermek suretiyle dünyadaki mahbusiyet müddetleri biter, zindan günleri sona erer de nihayet her biri aslı ve menşei olan aleme gider. Âlemde her şeyin bir nihâyeti, bir kemâli, bir büluğa erişi vardır. Hiçbir varlık bu olgunlaşmak ve ölmek kanun-u ilahisinden müstağni kalamaz. Her şeyin gayesi hür ve azad olmaktır. Araplar olgun meyvaya “meyva hür oldu” derler ki hepimiz bu hürriyete müstehakız. Ruhlar cemaati akan denizler gibi bir gün denize iltihak edecekler, zatta fâni olarak zat olacaklardır.

Hiçbir canlı yoktur ki kemale ererek mirâcını yaparak bir üst mertebede fani olmasın, erimesin. Surette de böyle değil midir? İnsan sevdiğinde fâni olur, erir yok olur, fakat o olur. Dünya gıdası deyu yeyip içtiklerimiz hakikatte bizde yok olmasını dilediğimiz aşıklardır. Biz de onların maşukuyuz. Fakat Habibullah’ın aşıkıyız. Hakta fâni oluncaya dek çalışmalı, Zat-ı Mutlak’ta neşe-yi aşk ile erimeliyiz.

İşte böylesi bir miracla “Hazreti İnsan” olduğumuzun farkına varmalı, en azından namazla ferahlayıp dünyanın hayhuyundan sıyrılarak kendi miracımıza yaklaşmalıyız; Mevlam cümle aşıklara nasib-i müyesser eyleye..

Gel gözünü aç, tevbe et, yola gir, gayrete, aşka, şevke gel ki yeni güzel ilahi bir mevsim başladı:
Bülbül ne yatarsın yaz bahar oldu / Çağrışıp ötmenin zamanı geldi
Serviler yeşerdi çiçekler doldu / Cana can katmanın zamanı geldi

Allah’ın lütfuna inayetine ve nusretine ermek için ne güzel fırsatlar peş peşe gelmekte, bu fırsatları iyi değerlendirelim, gündelik alışkanlıklardan sıyrılalım, aşk ve şevkimizi tazeleyelim, Hak Dost’a yönelelim.

Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulalar. [Bakara,186]

Bizlerden de hayır duanızı eksik etmeyesiniz ki irtabatı kopatmayalım:
“Madem varlığımız duamız kadar mânidar” [Furkan, 77] buyrun duaya :

Biz ne istediğimizi bilmiyoruz Ya Rabbi, Hak rızasından uzaklaştıracak sağlık, zenginlik, başarı neye yarar? Biz, istediklerimizin, kendimiz için, akibetimiz için hayr mı şer mi olduğunu bilmeyiz. Hak rızası onda mı gizlidir bilemeyiz, Mevlam bize hem hayırlısını, hem kolayını, hem de rızasına uygununu versin inşallah ve bütün isteklerimizi kendi rızasına uygun hale getirip bize öyle istetsin, işte o isteklerimizi de ihsan edip bizi mesrur ediversin Efendimiz’in hatırı için..

Mevlam birdahaki Miraca dek bahtınızı hoş, rızkınızı bol ve temiz, sıhhat ve afiyetinizi tam ve mükemmel kılsın, bu Leyle-i Miracı, vesile-i fevz ü felahımız ve sebebi inşirahımız ve saadet-i dareyniniz eylesin ta böylece miracımız olacak namazı kalbimizin baharı, hüznümüzün cilası kılsın.

Medet ya server-i alem, Medet ya fahr-i kainat, Medet ya şah-ı enbiya,  Medet ya gül-i gülzar-ı gülistan, Aman Ya Resulallah. Ol cihanın fahrinin sırrına kurban olayım, Hutbe-i levlake inen şanına kurban olayım, “Kabe kavseyni ev edna” sına kurban olayım, Ben O’nun ilmine irfanına kurban olayım, Ben O’nun esrar-ı miracına kurban olayım, Ben O’nun âline ashabına kurban olayım, Ben O’nun lütfuna ihsanına kurban olayım, Ben O’nun ayağının tozuna kurban olayım, Yoluna gidenlerin izine kurban olayım…  [202. Mestmp3]

Vakt-i şerif, Cuma, Receb-i Şerif, ömür ve şahsiyetlerimiz,
ahir ve akibet, zahir ve batınlarımız hayrola, 
Aşkullah, Muhabbettullah, Marifetullah,
Şevkullah ve Zikrullah gönüllere nakşola
Şefaat û nebi cümlemize nasib ola

Reklam

One thought on “Meyva hür oldu

Söyleyecek sözüm var...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.