O ağacın altından


Gel gel beru dertli isen
Dermanı iste bul bugün
Gel imdi ey avare kul
Sultan’ı iste bul bugün
Henüz şimdi avdet eyledik fakirhaneye, sabahın nuruyla yollarına düştüğümüz Beni Sa’d bin Bekir yaylasından…
Mekke’nin 200 km. kadar güneydoğusundaki Tâ’if yakınlarında bir köydür Beni Sa’d yurdu… 1890 metrede temiz havasıyla meşhur bu topraklarda, Hevâzîn kabilesinin Benî Sa’d bin Bekir kolu yaşar, Araplar arasında dili en düzgün ve en pürüzsüz konuşan da onlardır, Cömerlik ve ağırbaşlılık gibi hasletlerle şereflenen de…
Bu topraklar Habibi Kibirya Efendimiz’in süt annesi Hz. Halime’nin yurdudur. Kutlu Nebi 5 yaşını doldurana kadar bu köyde yaşamış, gülüp oynamış, çobanlık yapmış, velhâsıl bastığı topraklara bereket, soluduğu havaya nur yağdırmıştır…Ve Efendimiz Sa’d oğulları yurdunda dört yaşında bulunduğu sırada, pek mübarek «Göğsünün yarılması : Şakku’s-Sadr» olayı meydana gelir.  (Ashâb-ı kirâmdan Enes bin Mâlik (r.a) “Ben Resûlullah’ın göğsünde bu yarılmanın izini gördüm” buyurmuştur)

Bizler de bugün, Cebrail aleyhisselam’ın bizzat teşrif ettiği pek mübarek topraklardaydık. Hadisenin vuku bulduğu rivayet edilen o ağacın altında durduğumuz niyâz haliyle seslenelim:
Efendimiz’in göğsünün inşirah bulup hikmet-i ilahiyye ile doldurulduğu zemzem ile yıkanıp nübüvvet nuru ile yerine bırakıldığı gibi bizim de gönüllerimizi aç, bizlerden de gam, keder ve talaşı gider ya Rabbi! Kalplerimizi Peygamber Efendimiz’in nûru ile aydınlat; O’nun muhabbetiyle donat. O nur ile kalplerimizi genişlet, ta ki hidayet nuru kalplerimizde parlasın da kalpte Hakk’a yakınlık ve şüpheden uzak bir iman hasıl olsun… Bizleri bu ağacın altında, O’nun manevi hatırası etrafında topladığın gibi bütün kardeşlerimizle birlikte mahşerde Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-Efendimiz’in sancağı altında haşreyle, O’nun şefaatine nâil eyle, Ahirette cümle kardeşlerimize O’nun cemalini ve komşuluğunu ikram buyur Ya Rabbi…

Hoşgeldin Receb-i Şerif, Receb-i Esabb (Sağnak halinde rahmetin yağdığı ay)
ve hoşgeldin ey Leyle-i Regaib (adını meleklerin verdiği pek çok lütuf ve ihsanla dolu gece)

Seni hoşça karşılayan, seninle bir hoş olan canlara aşk olsun

Cuma ve Regâib Kandiliniz mübarek ola, her dâim aşk ile yana dostlar,

huzur bulasınız
Ümit AKDEMİR
Mekke-i Mükerreme

Reklam

7 thoughts on “O ağacın altından

 1. müşerref olduk.yananların garipliğine gıbtadır halimiz, ve niyazımız halleri ile hallenebilmek, ötelere ulaşabilen dualar himmeti ile

 2. sa. Haz. Mevlana tavsiye ettigi bir dua ile paylasmak istedim;
  “Ya Rabbi! Sana vesile olan sagligi, seni bol bol tesbih etmek icin istiyorum. Ya Rabbi! Bana ne senin zikrini unutturacak, sana olan sevkimi sondurecek, seni tesbih ederken duydugum lezzeti kesecek bir hastalik, ne de beni azdiracak, ser ve kotulugumu arttiracak bir sihhat ver. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi; merhametinle bu duami kabul et.”

 3. elhamdülillah iyisiniz .bizlere gurbette yaban ellerde oluşumuzu hatırlattınız gerçi ama duanıza amin dedik ferahladık.O sancağın altında vuslat ümidi de olmasa çekilmez yaban eller.Rasulümüze aşkımız uzakları yakın eyleyecek samimiyette olsun inşaallah ömrümüzün her anı.

 4. O mübarek mekânları nasib olur biz de ziyaret ederiz inşallah.

  Merakımı mazur görün ama resimdeki şahış hakkında da bizi biraz bilgilendirebilirseniz memnun oluruz.

  Allah’a emanet olunuz.

 5. Rabb’im Mü’minin duasını Mü’minin üzerinden eksik eylemesin.
  Dualarınızda da bizlere yer ayırıp nasipdar eylemeliğinize teşekkür eder. Dualarınıza Ortak olur. İnşallah Kadir Mevlam duanızda buyurduğunuz gibi “Ahirette cümle kardeşlerimize O’nun cemalini ve komşuluğunu ikram buyur Ya Rabbi…” gerçekleşir.

  Amin Amin Amin.

Söyleyecek sözüm var...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.