Esenlikler size


Hele bir davran ey yücelikler dileyen, derdinden, gamından yağdan kıl çeker gibi çek kendini, aç onun sırlarını bize, esenlikler size, السلام عليكم Ne diye bizimle kaynaşmıyorsun? Ne diye suyla yağsın âdeta bizimle? Bir selâm bile vermiyorsun, ne olur yâni bir esenlikler size, السلام عليكم desen. Esirge bizi, lütfet, kerem buyur, başını salla, elini uzat, mırıldan ve esenlikler size, السلام عليكم de, bir selâm ver.
Evin kapısını açtı mı baştan geçenleri söylemeye kalkışma, gir kapıdan içeriye, esenlikler size, السلام عليكم de de gir eve.
kapidaniceri

Yüzünü ekşitirse sus, hiçbir şeycikler söyleme, yalnız esenlikler size, السلام عليكم de, gir içeriye de öfkesi yatışsın. Bir hayal yol keserse bakma sakın ona, yürü, ta tapısına kadar var da esenlikler size, السلام عليكم de. Bu mahallede ne hırsızlardan biri var, ne bekçilerden biri; sen yalnız şu sözü söyle, yalnız şu sözü, bu kâfidir: esenlikler size, السلام عليكم.  Tuzaktan da sıçra, kurtul, yemden de; insanı mat eden şu tuzaklardan geç, göklerden gelen sesi duy: esenlikler size, السلام عليكم. Seni esirgedikçe esirgerse lütfeder, bir kılavuz verir, kendine yol gösterir, derken gönlünden baş çıkarır da seslenir: esenlikler size, السلام عليكم. Şekilden, sûretten çıktın, mânevî duraklara vardın mı altı yönden de esenlikler size, السلام عليكم sözünü duyarsın. O hücreye sığamazsan kaçma, çırpınmaya kalkışma; yoklar- yoksullar gibi yere baş koy da esenlikler size, السلام عليكم de. Padişah, iyide, kötüde bana yardım etmese bile dudağından şu sözler çıkar ya: esenlikler size, السلام عليكم. Hileyi, hüneri bırak, keleğin bundan haberi bile yoktur, biz ancak bu kadarını yeriz onun; esenlikler size, السلام عليكم. Ey ay yüzlü güzel, hele bir davran, öyle her akrebin gönlünü elde etmeye bakma, sen gazelini söylemeye bak, esenlikler size, السلام عليكم.

Hele ey ümmetlerin acınmışı, hele ey himmet sahibi, suçunu günahım bağışladık, giderdik; esenlikler size, السلام عليكم. Zahitlerin beyisin, ibadet edenlerin Ay’ı, övüncü; onun için şimdi güzellerden duy: esenlikler size, السلام عليكم.
Zehrinizi şeker ederim, taşınızı inci haline getiririm, işinizi altın yaparım; esenlik size. Bedeninizi can haline korum, gönlünüzü gençleştiririm, ayıplarınızı örterim; esenlikler size, السلام عليكم.  Yokluktan koşup gelmişsin, gönüle doğru bir hayli koşmuşsun, göklerden çok defa duymuşsun: esenlikler size, السلام عليكم. Mademki ümidin bizde, kuzgunu tutsan devlet kuşu kesilir; bütün özürlerin vefa sayılır; esenlikler size, السلام عليكم.

Yeşillikte kızıl güle dönersin, yanağın, çenen, betin benzin kızarır, parıl parıl yanar, yaseminlere bakar, seyrana dalar da esenlikler size, السلام عليكم dersin. Bağlar bahçeler yeşil elbiseler giyince damlardan gelen sesleri duy: esenlikler size, السلام عليكم. Fidanlar, reyhanların, lâlelerin yüzünden gülmeye başlayınca kuşların feryatlarını dinle: esenlikler size, السلام عليكم. Sarhoşlukla söze başladım mı gam bile hasedinden kaçar, görünmez olur; böyle olmasaydı zaten, esenlikler size, السلام عليكم demezdim.
Dudağın kimden, söz kimden geliyor? Ol emrini veren padişahlar padişahından; sen de ona yüz çevir de esenlikler size, السلام عليكم de. Söyleyen ben değilim amma gene de susayım; söz senindir, halkın sözleri, senin sesindir ancak…

Ey Sevgili, hele gel de hay-huylarımızı duy; candan, gönülden duru ama harfsiz bir sesle, esenlikler size, السلام عليكم dememizi işit.

Söyleyecek sözüm var...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.