Mevlevî


If you must blink, do it now. Pay careful attention to everything you see and hear, no matter how unusual it may seem. And please be warned, if you fidget, if you look away, if you forget any part of what I tell you, even for an instant, then our hero will surely perish. Kırpmak zorundaysanız gözünüzü, bunu hemen yapın. Ne kadar sıra dışı görünürse görünsün birazdan duyacaklarınız. Mühimseyin yine de her şeyi. N’olur verin dikkatinizi. Huzursuzlanır da bakınıp durursanız etrafınıza… Bir anlığına dahi olsa söylediklerimin birazını bile unutursanız… işte o zaman ölür kesinkes kahramanımız (adem-i mana)

mevlevi

Biz sırr-ı aşkı neyle duyan Mevlevîleriz
Jeng-i sivâyı meyle yuyan Mevlevîleriz

Şimdi bir adam gördün ki, kendi eliyle yaptığı bir puta tapmakla o putu kendine ilâh edinmiştir. Bir de iman sâhibi birisini düşünelim. Bu imân sâhibi de gayba inanması dolayısıyla görmesi ve bilmesi muhâl olan Cenâb-ı Allah’a, hâzırmış gibi inanmaktadır. Puta tapanı gördüğünde ise muhakkak ki onu küfür ile itham edecektir. Her surette vecih gösteren Cenâb-ı Hakk olduğuna göre, puta tapanın ibâdeti de aslında Hakk’a râcidir. Ancak putu ilâh edinenin günah, Cenab-ı Hakk’ı tahtadan bir put şeklinde tahdit etmesinden, sınırlandırmasından, el-muhit esmasına muhalif davranmasından dolayıdır. İman sahibi de bu adamı küfür ile itham etmişti. Çok dikkat edelim! Bu imân sahibi de Cenab-ı Hakk’ı tahdit etmektedir. Zirâ onun imânındaki ilâh da yerleri ve gökleri ihâta etmesine rağmen, o putu ihâta edememektedir.

Mutlak iman sahibi ehlullah ise eşyâyı değil, eşyanın hakikatini müşâhede ettiğinden ve eşyânın hakikati de sırrullah olduğundan, hangi yöne dönerse dönsün Cenab-ı Allah’dan gayrısını göremez ki, onu ister put, isterse başka bir isimle adlandırabilsin.

Feeynemâ tuvellû fesemme vechullâh [2:115]

Artık nereye dönerseniz dönün, orası Allah’a çıkar, orada Allah’a dönmüş olursunuz. Bunun için siz, zâhir ve bâtından hangi cihete teveccüh ederseniz, işte cemi-i sıfatıyla  mütecelli olan Zatullah oradadır. 
 
Vâkıf-ı sırr-ı muazzamdır gürûh-u Mevlevî
Semme vechu’llâh’a mahremdir gürûh-u Mevlevî
[tuvellü-mevlevi] her baktığında, her döndüğünde, her gördüğünde ancak vech-i Hakk’a şahitlik edendir…
Zevk-i ruhânîyle dâim eyleyip cünbüşlerin
‘Ayn-ı cennet içre âdemdir gürûh-ı Mevlevî
Dünya haliyle son sözü “En yüce Dost’a” olan hakikatimizin , Hz. Mevlanâ sûretindeki Şeb-i Arûs’u (Dost’a kavuşma gecesi) mübarek olsun, o manadan bizlere de bir nûr dönsün. 
Ey âlemlerin Rabbi, bizi kendimize atfettiğimiz her türlü varlık vehminden, ben-ten hayalinden kurtararak, kendi sırrımızdaki hakikat-ı Muhammediye’ye selâmetle döndür.
Yâ Hakk, kendi hakikatini, bu abdinden seyreyle ki sana dönen bende senden gayrı birşey kalmasın!

Her görünen Dost yüzü
O’ndan ayırmam gözü
Gitmez dilimden sözü
Çağırım: Dost, Dost…

3 thoughts on “Mevlevî

 1. ” fe semme ”
  Orada vardır…Ayeti eksik yazmışım…Özür silerim …
  Evet orada GÖNÜL hanesinde varsa, Her yerde de vardır…
  Nefsimizi bilmek, Rabbimizi bulmak nasip olsun cümlemize Gani olan RABBİM lliyakat versin…O zaman bütün yaratılan şeyler aynı ayeti zahiren zuhur ettirecek…! Bize seslenecekler…
  Vesselam Efendim

 2. ” Feeynemâ tuvellû vechûllah ”
  ” Abid ve zahidler her şeyin ALLAH’tan alıkoyacağını sandıkları için bu şeylere karşı yabancılaştılar. Eğer her şeyde Onu görebilselerdi, hiç bir şeyden uzaklaşmaları gerekmezdi. ”
  ( İbn-i Ataullah iskenderi Hazretleri )
  ” Rauf ismine aşığım ” dedi Meczup
  Baktı sevgili önünde rauf isminden bir sergi açmış…Mutlu olarak koştu…!
  Mutlu olmak için çok şeye gerek yok …Bir harf bir sayı bile yeterli dedi…
  Selamların en güzeli güzeller güzeli Hazret-i Pirimin ruhaniyetine olsun…
  Onlardan bizlerden daha hayatta ne de olsa .
  ” Aşıklar ölmez Efendim ” bizde ancak onlarla neşleniyoruz…Candan seviyoruz Onları..

  Vesselam…

 3. Her şey dile gelmiş bana cananımı söyler…! Bana her şey Seni hatırlatıyor diye her an taze bir müjde ve sevgiliyle meşgul olan salat-ı Daimun da ki gönüller ne yücedir ! Onlara Selam ve Hürmetle…!
  ” Cihanda itibarım varsa Sendendir ” buyurmuş Aşık…!
  Yakmış olduğunuz ışığa, hikmete ,irfana müptela ruhlar pervaneler gibi gelip gıdalanmaktalar…Muhteşem bir yazı O ayete Aşık olan ruhlar için özelliklede
  ALLAH razı olsun EFendim…! VAR olun…
  ” Feeynemâ tuvellû vechûllah “

Söyleyecek sözüm var...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.